Provozované strojní zařízení a Nařízení vlády č. 378/2001 Sb.
Vlastníte provozované strojní zařízení?
Víte, které právní a ostatní předpisy musíte plnit pro zajištění BOZP?
Požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou dány zákonem č.309/2006 Sb., a také zákonem č.262/2006 Sb. (zákoník práce). Na provozovaná strojní zařízení se vztahuje Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí, tedy převzatá Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/104/ES o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví pro používání pracovního zařízení zaměstnanci při práci.
Co všechno musí provozovatel strojního zařízení/zaměstnavatel zajistit?
1. Aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vhodné pro práci, při které budou používány.
-
Stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí musí být: vybaveny ochrannými zařízeními, která chrání život a zdraví zaměstnanců, vybaveny nebo upraveny tak, aby odpovídaly ergonomickým požadavkům a aby zaměstnanci nebyli vystaveni nepříznivým faktorům pracovních podmínek, pravidelně a řádně udržovány, kontrolovány a revidovány (§ 4 zákona č. 309/2006 Sb.)
-
Strojní zařízení musí: vyhovovat minimálním požadavkům na bezpečný provoz a používání zařízení v závislosti na příslušném riziku vytvářeném daným zařízením podle § 3 nařízení vlády č. 378/2001 Sb.; být vybaveno provozní dokumentací (průvodní technická dokumentace + záznamy o provedených kontrolách, revizích a zkouškách); mít provedenu kontrolu strojního zařízení před uvedením do provozu (vztahuje se i na změnu stanoviště stroje).
-
Provádět kontrolu bezpečnosti provozu strojních zařízení před uvedením do provozu je prováděna podle průvodní dokumentace výrobce. Není-li výrobce znám nebo není-li průvodní dokumentace k dispozici, stanoví rozsah kontroly zařízení provozovatel / zaměstnavatel místním provozním bezpečnostním předpisem. Následná kontrola bezpečnosti provozu musí být prováděna nejméně jednou za 12 měsíců v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak.
-
Provádět ověření elektrického zařízení stroje v rozsahu čl. 18 normy ČSN EN 60204-1 ed. 3. Výstupem je protokol o ověření elektrické části strojního zařízení dle této normy, samozřejmě s datem, kdy byla zkouška provedena.
Setkáváme se s názorem, že staré strojní zařízení nemusí plnit požadavky směrnic
Stávající provozované stroje uvedené do provozu před platností směrnice 2006/42/ES o strojních zařízeních (NV č. 176/2008 Sb.), NEMUSÍ splňovat požadavky směrnice, pokud nebyla provedena podstatná změna. Tato strojní zařízení však MUSÍ být přiměřeně bezpečná a odpovídat relevantním minimálním požadavkům NV č. 378/2001 Sb.
Na provozovaných strojních zařízeních může dojít k:
- Mechanickému nebezpečí (přeběh; vymrštění; stlačení; pořezání nebo oddělení; vtažení nebo zachycení; navinutí; tření nebo odření; naražení; vystříknutí; střih; uklouznutí, zakopnutí a pád; propíchnutí nebo píchnutí; udušení)
- Elektrickému nebezpečí (popálení; chemické účinky; účinky na lékařské implantáty; smrt elektrickým proudem; pád, vymrštění; požár; vystříknutí roztavených částic; zasažení elektrickým proudem)
- Tepelná nebezpečí (popálení; dehydratace; nepohodlí; omrznutí; zranění vyzařováním zdrojů tepla; opaření)
- Nebezpečí hluku (nepohodlí; ztráta vědomí; ztráta rovnováhy; trvalá ztráta sluchu; stres; hučení v uších; únava; všechny ostatní (například mechanické, elektrické) jako následek rušení přenosu řeči nebo akustických signálů)
- Nebezpečí vibrací (nepohodlí; onemocnění bederní páteře; neurologická poškození; poškození kloubů; poškození páteře; cévní poškození)
- Nebezpečí záření (popálení; poškození zraku a kůže; účinky na reprodukční schopnost; mutace; bolest hlavy, nespavost, atd).
- Nebezpečí materiálů/látek (dýchací potíže, udušení; rakovina; koroze; účinky na reprodukční schopnost; výbuch; požár; infekce; mutace; otrava; senzibilita).
- Ergonomická nebezpečí (nepohodlí; únava; svalově kosterní poškození; stres; všechny ostatní, např. mechanické, elektrické, jako následek lidské chyby).
- Nebezpečí spojená s prostředím, ve kterém je stroj používán (popálení; lehké onemocnění; uklouznutí, pád; udušení; všechny ostatní jako následek účinku způsobenému zdroji nebezpečí na stroji nebo částech stroje.
- Kombinace nebezpečí (např. dehydratace, ztráta vědomí, zvýšení teploty).
Jaké jsou nejčastější nedostatky s legislativou a harmonizovanými normami?
- Údaje uvedené na štítku strojního zařízení nejsou ve shodě s údaji uvedenými na ES prohlášení o shodě a průvodní dokumentací;
- Návod k používání není v českém jazyce (v jazyce země, kde je strojní zařízení provozováno);
- ES prohlášení o shodě neobsahuje povinné údaje požadované relevantními směrnicemi EU;
- Strojní zařízení není označeno CE, ke strojnímu zařízení není vydáno ES prohlášení o shodě;
- Není provedeno posouzení shody pro soubor strojních zařízení (výrobní linku složenou z více strojů samostatně uvedených na trh;
- Návod k používání neobsahuje dostatečné informace pro zajištění bezpečného provozu stroje;
- Nedostatečně chráněné pohyblivé části stroje;
- Není vyloučeno samovolné spuštění stroje;
- Ovládací prvky nejsou označeny příslušnými symboly nebo popisem jejich funkce;
- Není možné uzamčení hlavního vypínače (uzávěry všech energií) ve vypnuté poloze;
- Nevyhovující barevné provedení ovládacích prvků;
- Nadproudová ochranná zařízení není správně dimenzována;
- Krytí elektrických částí stroje není v souladu s vnějšími vlivy;
- Nedostatečný průřez ochranného vodiče nebo nevyhovující pospojování;
- Do svorky pro připojení ochranného vodiče je připojeno více ochranných vodičů než, na kolik je svorka konstruována;
- Použité barvy vodičů nejsou v souladu s normou;
- Nebezpečné ostré hrany a rohy
Jak postupovat, když potřebuji zajistit bezpečnost provozovaného strojního zařízení?
Jsme tu, abychom vám pomohli splnit veškeré povinnosti týkající se vašeho provozovaného strojního zařízení. V našem arzenálu máme veškeré know-how a dovednosti potřebné k tomu, abychom zajistili plnou shodu s legislativními požadavky a bezpečnostními normami. Od zajištění bezpečného provozu až po dodržování minimálních požadavků na ochranu zdraví.
Stroje a technická zařízení vybavíme ochrannými zařízeními chránícími život a zdraví zaměstnanců. Naše služby zahrnují i kontrolu bezpečnosti provozu strojních zařízení, a to nejméně jednou za 12 měsíců, abychom eliminovali jakékoli riziko.
Není třeba se obávat ani starších strojů, které nejsou plně v souladu se současnými směrnicemi. S námi můžete mít jistotu, že i tyto zařízení budou bezpečná a odpovídající relevantním požadavkům.
S naším komplexním přístupem dokážeme eliminovat rizika. Naše služby nekončí jen u zajištění shody s legislativou, ale také se zaměřují na eliminaci nedostatků a zajištění maximální bezpečnosti vašich pracovníků.
Důvěřujte nám a svěřte nám péči o vaše strojní zařízení. Jsme zde pro vaše bezpečí a pohodu.